Depeche Mode - 1994 - 2006

13. září 2006 v 9:09 | Martin Fletcher a Devotee |  historie Depeche Mode
Celý rok 1994 se nese pouze ve znamení tour. Exotic tour po jižní Africe, Asii a jižní a střední Americe a Summer tour po USA. Na Summer tour byla oproti exotic jedna změna, a to, že Fletcher byl za klávesami nahrazen Darylem (bratr jednoho z členů skupiny the Cure). Tyto dvě tour měly být jakýmsi pokračováním nepředstavitelně úspěšné, dlouhé a vyčerpávající devotional tour po zemích, které nebyly v rámci devotional tour navštíveny (exotic), nebo byly obrovsky komerčně zajimavé (usa-summer). Dalšími změnami oproti devotional tour byla v podiu, už chybělo devět menších obrazovek pod keybordy, ale hlavní změny zaznamenal playlist a livemixy samotné. Veškerý sound byl daleko tvrdší, hlavně úvodní intro Rush amilnitrate mix a poslední AQOT guitar/drum mix. Změny se dočkal i Personal jesus, kdy se do popředí více dere kytara.Př i ETS byl pouzit Ricky Tic Tic mix a kompletně remixované bylo i I want YOU now. Jediný singl, který tento rok vyšel - In Your Room. Místo tvrdší albové verze byl pro klip použit Zephyr mix. Klip k tomuto singlu je rekapitulací předchozích songů, objevují se zde výjevy např. z klipu I feel You, Halo, Personal Jesus, atd... Na CD od MUTE vychází singl ve třech verzích, které dohromady v jednom boxu vytvoří nádherný kříž. Na konci tour se však skupina pomalu rozkládá a zdálo se, že to byl pro DM také rok poslední...
1.6. 1995 oznamuje Alan Wilder svůj odchod ze skupiny, s odůvodněním, že není spokojen se svojí rolí a se vzajemnými vztahy ve skupině. Nyní se plně věnuje svému solovému projektu Recoil.
Martin Gore nazpíval písničku Coming Back to You na tribute album Leonarda Cohena, Tower of songs. V dubnu tohoto roku si drogami zničený Dave Gahan podřeže žíly - prý chce demonstrovat svůj smutek. Naštěstí se tak stalo v domě plném lidí, takže se jeho pokus nezdařil.
28 května 1996 se Dav předávkoval speledballem (kokteil heroinu a kokainu) a na dvě minuty mu zcela přestalo bít srdce. Po tomto tvrdém zážitku se ocitá opět na odvykací kůře a snaží se vše tentokrát brát vážně. Od té doby prohlašuje, že je čistý, nezbude než věřit....
31. ledna 1997 se v pořadu Top of the Pops objevují DM se svým dlouho očekávaným, novým singlem Barrel of a Gun. Všechny překvapil nečekaně tvrdý zvuk a totéž se očekávalo i od nadcházejícího alba Ultra. K tvrdému songu se hodí i tvrdý klip. Dave chodí v kožichu s podmalovanýma očima po černobílých zakoutích nějakého zapadlého města v Maroku. Na maxisinglu se zároveň objevuje i nádherná instrumentálka Painkiller.Mezi další singly z tohoto alba patří It´s No Good, Home, Useless.
V září 1998 konečně vychází dlouhou dobu očekávaná novinka, singl Only when i lose myself. Na první verzi CD singlu (cdbong 29) vychází, jako b-side, další balada,Surrender a instrumentálka Headstar. Na Lcdbong29 přichází dva remixy OWILMu a jeden mix Headstaru.V těsném závěsu za singlem již přichází kompilace The Singles 86-98. Zvlášť efektní je limitovaná edice na třech vinylech. Na dvojCD se nachází singly od Stripped až po OWILM, a to včetně Little15 a Everything counts live. Všechny songy jsou editované a většinou původně označené jako singl edit/mix nebo 7"version (v případě songu ze SOFADU jsou původně označeny jako 7inch mix), a vyšly jenom na maxisinglech, nejsou to tedy albové verze. Vyjímky tvoří A question of time, původně označeny pouze jako remix, Behind the wheel- Shepp Pettibone mix, Condemnation- Paris mix, In Your room je buď zephyr mix, nebo zkracená verze Extended zephyr mixu. Tyto mixy nejsou nikdy v bookletu uvedeny. Kompilace vychází i na videu pod názvem The videos 86-98, kromě Condemnation, která je zde v live verzi z videa Devotional. Největší záhada, co se týká této videokazety, je, že její hrací čas je 101 minut -:). (podle bookletu) V závěsu vychází i druhá kompilace, The singles 81-85.
Rok 1999 a 2000 nám moc novinek co se týče DM nepřinesl, ale už na konci roku se tu a tam objevují zprávy o tom,že DM se chystají něco dělat i pro své fanoušky a že chystají novou desku - čemuž nikdo moc nevěří. Jedinou zprávou o DM bylo to, že Dave - tedy spíš jeho žena Jennifer porodila Gahanovi dcerku.
V březnu roku 2000 se objevuje na českých stránkách jako na prvních úplně fantastická zpráva: DM budou mít příštím rokem anebo už koncem roku nový singl a chystají zbrusu novou desku! Optimisté jásají všichni se radují, zprávy hovoří o několika hotových písních. Zprávy o tom, že by měli DM dokonce vyjet i na turné jsou zatím nepotvrzené. V březnovém čísle hudebního časopisu Rock (a) Pop vychází článek o ex-členu DM Alanu Wilderovi a jeho projektu Recoil. Vyšla nová deska s názvem Liquid.
Skupina Depeche Mode vydává další album s názvem Exciter. Celé album se nese v pomalém duchu a vyloženě taneční je snad jen I Feel Loved nebo Dream on. Skupina se opět vydává na koncertní šnůru, oproti posledním koncertům (The singles tour 86-98) kapela, k radosti fanoušků, nedodržuje stálý playlist: Martin Lee gore střídá Sister of night se songem Surrender, The Bottom Line, Dressed In Black, Judas, Condemnation - ve zpěvu střídá s D. Gahanem). Gore vůbec dostává mnohem více prostoru, než tomu bylo zvykem. DM začínají svou tour v Americe a poté se přesouvají do Evropy. DM navštívili v rámci svého tour také Českou Republiku, dne 4.9. 2001 nadchli v Paegas Aréně 17 tisíc fanoušků. Předkapelu zajistil Fad Gadget (který koncem téhož roku zahynul), kterému kdysi dělali předkapelu právě DM. V Americe byla předkapelou Poe (vlastním jménem Annie Danielewski).
Roku 2003 vyšlo sólové album Davida Gahana - Paper Monsters, následované celosvětovým turné a jeho DVD nahrávkou, nazvanou Live Monsters. Martin Gore pokračoval ve své sólové kariéře vydáním Counterfeit² (další cover verze, z nichž některé si Martin vybral již pro svůj dřívější výběr oblíbených písní v roce 1989 Counterfeit). A Andrew Fletcher spustil dokonce své vlastní hudební vydavatelství Toast Hawaii (nejvýraznější výsledek jeho činnosti bylo až dosud ženské synth-popové duo Client).
V roce 2004 vydalo Depeche Mode remixovanou kompilaci Remixes 81-04, která obsahuje některé nové a některé nevydané propagační mixy singlů z let 1981 až 2004.
17. října2005 vydala skupina své zbrusu nové a dlouho očekávané, již jedenácté studiové album Playing the Angel . Jeho produkci měl nastarosti Ben Hillier. Dostalo se do "top ten" (a v některých evropských zemích i na první pozici), charakterizováno singlem Precious, který se dostal na 4. místo v britských žebříčcích. V den uvedení alba v New Yorku, to bylo poprvé od roku 1990, kdy skupina hrála na playback. Stojí za zmínku, že toto bylo první album, které charakterizují písně napsané zpěvákem Davidem Gahanem. Pro propagaci alba se skupina rozhodla uspořádat od listopadu 2005 5 měsíční turné po Severní Americe a Evropě. Původně mělo turné skončit v dubnu, nakonec turné skončilo v srpnu 2006.Druhý singl z tohoto alba A Pain That I'm Used To byl vydán 12. prosince 2005 a třetí singl Suffer Well, vůbec první singl napsaný hlavním zpěvákem Davidem Gahanem. Po ukončení turné bylo vydáno na DVD z Milána.Depeche Mode prodali již přes 72 milionů desek po celém světě (a od devadesátých let vydávají každé 4 roky nové studiové album) a upevnili svoji pozici jedné z nejpopulárnějších a stále živě vystupujících skupin všech dob.Dalším singlem, který vyšel z alba Playing the Angel byl John The Revelator a to byl také poslední singl z tohoto alba.
Dne 11.12. 2006 vyšel singl Martyr k albu The Best of - Volume I. jež je kompilací hitů Depeche Mode z celého hudebního působení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama